Djeca učila o prirodnoj kozmetici

Objavljeno, 19. veljače 2015. | Djeca

Martina Lovrak Ivanov vodila je drugu radionicu Ljeta u knjižnici 2015. pod nazivom Moja kozmetika. Prvo je djecu upoznala s povijesti sapuna, njegovim nastankom, sastojcima i izradom. Potom o izradi balzama za usne i dezodoransa. Naglasak je bio na izradi kozmetike kod kuće i upotrebi domaćih sastojaka, bez konzervansa i aditiva.

Praktični dio započeo je izradom sapuna. Osnova za izradu sapuna je dječji sapun ili glicerinska baza koja se treba lagano otopiti. Zatim se dodaju boje, bazno ulje, eterična ulja i cvjetni dodaci, kao što su sušene latice nevena ili sušeni cvijet lavande. Nako što se sve to prožme, masa se ulijeva u kalupe i stavlja sušiti. Drugi dio radionice protekao je u izradi balzama za usne. Na umjerenoj temperaturi otopi se pčelinji vosak, dodaje bazno i eterično ulje. I prije nego što se masa stvrdne ulijeva se u posudicu. Kao uspomenu s te radionice svako dijete je dobilo posudicu s labelom i sapun, a knjižnica još miriše na prekrasna eterična ulja.